دیابت حاملگی

دیابت حاملگی یا GDM

شایع ترین شکل دیابت در دوران بارداری می باشد که طبق آماری که بدست آمده است 2 الی 5 درصد بانوان باردار به این بیماری مبتلا می شوند ، بر اثر عواملی نظیر عدم تحمل گلوکز در ماه های آخر حاملگی این بیماری رخ می دهد .

دلایلی مختلفی موجب افزایش دیابت حاملگی می شود که برخی از آنها را به اختصار شرح می دهیم :

  1. سن بالای 30 سال
  2. سابقه خانوادگی دیابت حاملگی
  3. چاقی
  4. سابقه زایمان نوزاد ماکروزوم

دیابت حاملگی

پیشگیری از دیابت حاملگی وخیم

یکی از راه های پیشگیری انجام تست غربالگری است ، این تست را باید در هفته 24 تا 28 حاملگی انجام داد . در صورتی که ماکروزمی یا جنین درشت جثه که از علائم اعلام خطر دیابت هستند در بیمار وجود داشته باشد در سه ماه سوم نیز این تست باید تکرار گردد .

دیابت بارداری

ماکروزومی جنین

ماکروزومی جنین از مهم ترین عوارض دیابت بارداری میباشد و می تواند سبب زایمان سخت شود . عارضه دیگر ماکروزومی جنین ، افت نمودن قند خون نوزادان پس از متولد شدن می باشد و در صورتی که در این خصوص سهل انگاری رخ دهد ممکن است مشکلات مغزی را به وجود بیاورد .

در بیمارانی که با انسولین درمان می شوند باید قند خون هر روز به دفعات نوبت توسط خود بیمار در منزل چک شود این بیماران بهتر است از هفته 26 تا 34 حاملگی تحت بررسی سلامت جنین قرار گیرند که بهترین روش برای این کار انجام بیوفیزیکال هفتگی می باشد و بر حسب مورد می توان از NST(نوار قلب جنین) کمک گرفته در بیمارانی که قند خون شان به خوبی کنترل نشده استفاده کرد. بهتر است حاملگی در اولین فرصتی که ریه های جنین تکامل یافته معمولاً بعد از هفته 37 خاتمه یابد و در رابطه با روش زایمان تخمین دقیق وزن جنین ، حائز اهمیت است معمولاً تمام بیماران با وزن جنین بیش از 4 کیلو گرم بهتر است سزارین شوند.برای اینکه بتوانید بهتر در این زمینه اطلاعات کسب کنید می توانید به متخصص زنان مراجعه نمایید.

 

新成トラスト oshiete.goo.ne.jp
新成トラスト xn--zck3ab4k743xcte.com
GMO 評判 scottishfutures.net/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 18 =